EPOMAKER Carbon X Review
EPOMAKER Carbon X este un mouse esports wireless din fibră de carbon de 46 g. Senzorul său PAW3950, rata de raportare de 8.000 Hz și conectivitatea tri-mod costă doar 79,99 $.
Ce ne-a plăcut
- Corp ultra-ușor de 46 g
- Carcasă fagure din fibră de carbon
- Senzor flagship PAW3950
- Rată de raportare reală de 8.000 Hz
- Latență foarte scăzută pe 2,4 GHz
- Conectivitate tri-mod
Ar putea fi mai bine
- Carcasa fagure poate aduna praf și impurități
În acest articol
Ce este EPOMAKER Carbon X?
EPOMAKER Carbon X este un mouse esports wireless pentru dreptaci, cu carcasă fagure din fibră de carbon perforată și senzor PixArt PAW3950. Cântărește aproximativ 46 g, acceptă între 400 și 30.000 DPI și raportează la până la 8.000 Hz prin 2,4 GHz sau USB. Costă 79,99 $.
EPOMAKER și-a construit constant o gamă de mouse-uri pentru gaming alături de tastaturi, iar EPOMAKER Carbon X se situează aproape de vârful seriei Carbon. Urmează o formulă cunoscută: un senzor de clasă flagship, o carcasă extrem de ușoară, wireless de mare viteză și un preț sub cel al multor concurenți consacrați.
La 79,99 $, EPOMAKER Carbon X se adresează direct jucătorilor competitivi care vor un mouse ușor și receptiv fără a plăti prețuri de brand flagship. Această recenzie acoperă designul, senzorul, rata de raportare, conectivitatea, bateria și software-ul, ca să poți decide dacă merită cumpărat. Este deosebit de interesant dacă ți-a plăcut ideea din spatele lui EPOMAKER Carbonis, dar preferi un design mai simplu, fără display, axat strict pe greutate, tracking și performanță wireless.
Spre deosebire de EPOMAKER NEX Pro, acesta nu este un mouse care încearcă să fie un companion complet de birou, cu dock de încărcare, iluminare RGB și o carcasă ergonomică mai mare. Carbon X este mult mai concentrat. Vrea să fie ușor, rapid și precis, iar majoritatea deciziilor de design decurg din acest obiectiv.
Design și construcție
EPOMAKER Carbon X folosește o carcasă simetrică din fibră de carbon cu structură fagure, care măsoară 118 × 62,2 × 39,6 mm și cântărește aproximativ 46 g. Designul perforat stă la baza construcției ultra-ușoare, în timp ce fibra de carbon menține corpul solid în ciuda numeroaselor deschideri.
Deși carcasa este simetrică, Carbon X este practic un mouse pentru dreptaci, pentru că ambele butoane laterale sunt pe partea stângă. Jucătorii dreptaci le accesează ușor, dar utilizatorii stângaci nu vor beneficia de același lucru.
Deschiderile tip fagure fac mouse-ul ușor de apucat și repoziționat, iar suprafața oferă aderență bună în timpul mișcărilor rapide. Compromisul este că praful, firele de păr și alte impurități se pot aduna în interiorul carcasei, așa că necesită curățare ocazională.
La aproximativ 46 g, EPOMAKER Carbon X este excepțional de ușor. Greutatea este bine echilibrată în zona de mijloc a mouse-ului și a senzorului, ceea ce îl menține controlabil în timpul flick-urilor rapide și al repoziționărilor. În ciuda construcției perforate, carcasa pare solidă la presiune, nu fragilă.
Finisajul din fibră de carbon dă lui Carbon X un aspect distinctiv, iar lipsa iluminării RGB întărește abordarea orientată spre performanță. Este proiectat pentru agilitate, precizie și greutate redusă, nu pentru efecte vizuale de birou.
Specificații tehnice
EPOMAKER Carbon X combină un senzor PAW3950, o carcasă din fibră de carbon de 46 g și conectivitate tri-mod pentru 79,99 $.
| Specificație | EPOMAKER Carbon X |
|---|---|
| Brand | EPOMAKER |
| Model | Carbon X |
| Tip | Mouse gaming esports wireless |
| Preț | 79,99 $ |
| Material carcasă | Fibră de carbon |
| Design carcasă | Fagure / perforat |
| Formă | Carcasă simetrică, dispunere a butoanelor pentru dreptaci |
| Dimensiuni | 118 × 62,2 × 39,6 mm |
| Greutate | Aproximativ 46 g (listarea EPOMAKER rotunjește la circa 50 g) |
| Senzor | PixArt PAW3950 |
| DPI / CPI | 400 până la 30.000 |
| Trepte DPI | 400, 800, 1.600, 2.400, 3.200, 5.000, 30.000 |
| Viteză de tracking | 750 IPS |
| Accelerație | 50 g |
| Rată de cadre | 20.000 FPS |
| Distanță de ridicare | 0,7 mm, 1 mm sau 2 mm |
| Moduri de conectare | Wireless 2,4 GHz, Bluetooth, cablu USB-A la USB-C |
| Rată de raportare (2,4 GHz / cablu) | 125 Hz până la 8.000 Hz |
| Rată de raportare implicită | 1.000 Hz |
| Rată de raportare (Bluetooth) | 125 Hz |
| Latență pe cablu | 0,35 ms |
| Latență wireless 2,4 GHz | 0,4 ms |
| Latență Bluetooth | 10 ms |
| Butoane | Patru butoane programabile; butonul stâng nu poate fi remapat |
| Baterie | 300 mAh, reîncărcabilă |
| Autonomie în teste | Peste două săptămâni în utilizare mixtă de zi cu zi |
| Încărcare / conexiune cu cablu | USB-A la USB-C |
| Software | Software online în browser |
| Browser recomandat | Browser bazat pe Chrome |
| Sisteme de operare | Windows, macOS, Linux |
| Compatibilitate console | PS4/5, Xbox și Switch (conform EPOMAKER) |
| În cutie | Mouse, dongle 2,4 GHz, cablu detașabil USB-A la USB-C, manual de utilizare |
Specificațiile se bazează pe listarea oficială a produsului EPOMAKER Carbon X, iar autonomia și observațiile practice se bazează pe testele noastre.
Senzor și performanță
EPOMAKER a dotat Carbon X cu senzorul optic PAW3950 de la PixArt, unul dintre cei mai capabili senzori disponibili în prezent în mouse-urile de gaming. Acceptă între 400 și 30.000 DPI pe șapte trepte presetate: 400, 800, 1.600, 2.400, 3.200, 5.000 și 30.000 DPI.
Senzorul este evaluat la 750 IPS, 50 g accelerație și 20.000 FPS, mai mult decât suficient pentru jocuri FPS rapide și utilizare de birou cu sensibilitate ridicată. Distanța de ridicare poate fi setată la 0,7 mm, 1 mm sau 2 mm, oferindu-ți control asupra comportamentului senzorului când repoziționezi mouse-ul.
În teste, tracking-ul s-a simțit fluid și constant pe parcursul flick-urilor rapide, al mișcărilor controlate de tracking și al schimbărilor rapide de direcție. Nu au existat semne evidente de angle snapping, predicție sau accelerație nedorită în utilizarea normală.
Pentru majoritatea gamerilor, intervalul util se situează mult sub cifra de titlu de 30.000 DPI. Jucătorii FPS competitivi vor prefera adesea 400, 800 sau 1.600 DPI, în timp ce setările mai mari se potrivesc pentru navigare rapidă pe desktop, jocuri de strategie sau ecrane cu rezoluție foarte mare.
PAW3950 oferă lui EPOMAKER Carbon X hardware de tracking care poate concura cu mouse-uri mult mai scumpe. Întrebarea principală este dacă forma, calitatea construcției și software-ul EPOMAKER valorifică la maximum acest lucru, iar în utilizarea normală de gaming răspunsul este în mare măsură da.
Rata de raportare și latența
EPOMAKER Carbon X acceptă rate de raportare de la 125 Hz până la 8.000 Hz în modul wireless 2,4 GHz sau cu cablu USB. Valoarea implicită este 1.000 Hz, cu șapte trepte selectabile: 125, 250, 500, 1.000, 2.000, 4.000 și 8.000 Hz.
| Mod de conectare | Rată de raportare | Latență | Utilizare optimă |
|---|---|---|---|
| Wireless 2,4 GHz | 125 Hz până la 8.000 Hz (implicit 1.000 Hz) | 0,4 ms | Gaming competitiv |
| Cablu USB-A la USB-C | 125 Hz până la 8.000 Hz | 0,35 ms | Încărcare și utilizare de rezervă |
| Bluetooth | 125 Hz | 10 ms | Dispozitive secundare și deplasări |
EPOMAKER indică o latență de 0,35 ms pe cablu, 0,4 ms în wireless 2,4 GHz și 10 ms pe Bluetooth. Aceste cifre aduc conexiunea de 2,4 GHz extrem de aproape de performanța pe cablu, exact ceea ce are nevoie un mouse wireless competitiv.
În termeni practici, 8.000 Hz înseamnă că mouse-ul își raportează poziția de până la opt ori mai des decât un mouse convențional de 1.000 Hz. Asta poate face ca flick-urile rapide și schimbările brusce de direcție să pară puțin mai imediate, în special pe monitoare cu rată de reîmprospătare ridicată.
În timpul testelor, nu am observat nicio diferență perceptibilă de input lag între utilizarea cu cablu și cea wireless 2,4 GHz în jocul normal. Conexiunea de 2,4 GHz este cea de folosit pentru gaming competitiv, în timp ce Bluetooth este mai potrivit pentru dispozitive secundare sau deplasări.
Beneficiul celor 8.000 Hz se observă cel mai mult în scenarii competitive și pe sisteme care pot face față încărcării mai mari de raportare. Pentru munca de zi cu zi, navigare și jocuri mai puțin solicitante, 1.000 Hz rămâne valoarea implicită rezonabilă, pentru că echilibrează receptivitatea cu autonomia și consumul de resurse ale sistemului.
Popular acum
Ce cumpără oamenii luna aceasta
Prețuri așa cum sunt listate în fiecare magazin

GPD WIN 5 (AI Max HX 385 – 32GB_RAM/1TB_NVME) (Raven Black)

MANGMI Pocket Max (Snapdragon 865 – 8GB_RAM/128GB_STORAGE) (Retro GB)
Conectivitate și baterie
Carbon X oferă conectivitate tri-mod: wireless 2,4 GHz, Bluetooth și cablu USB-A la USB-C. EPOMAKER spune că astfel funcționează cu PS4/5, Xbox și Switch, precum și cu Windows, macOS și Linux.
Bluetooth este limitat la o rată de raportare de 125 Hz și o latență de circa 10 ms, așa că funcționează cel mai bine ca mod de confort pentru tablete, dispozitive secundare sau deplasări. Pentru gaming, dongle-ul de 2,4 GHz inclus sau o conexiune USB-C cu cablu sunt alegerea mai bună.
Bateria integrată este de 300 mAh, ceea ce sună puțin pentru un mouse gaming wireless. În utilizarea noastră mixtă de zi cu zi, însă, EPOMAKER Carbon X a rezistat peste două săptămâni până să necesite încărcare, deci este mai practic decât sugerează capacitatea în sine.
Autonomia va varia în funcție de rata de raportare, modul de conectare și cât de intens este folosit mouse-ul. La 8.000 Hz, așteaptă-te la o rezistență vizibil mai scurtă decât la valoarea implicită de 1.000 Hz, dar rezultatul de două săptămâni este un semn promițător pentru utilizarea normală de birou și gaming.
Cablul detașabil USB-A la USB-C înseamnă că poți continua să folosești Carbon X în timp ce se încarcă. Cablul împletit inclus nu este deosebit de flexibil și poate trage ușor când este conectat, așa că utilizarea cu cablu este cel mai bine tratată ca opțiune de încărcare sau de rezervă, nu ca mod principal de folosire a mouse-ului.
Butoane și software
EPOMAKER Carbon X include patru butoane programabile, deși butonul stâng al mouse-ului nu poate fi reatribuit. Este suficient pentru comenzile rapide uzuale din gaming, schimbarea DPI, control media sau macro-uri, fără a transforma mouse-ul într-un dispozitiv aglomerat de tip MMO.
Cele două butoane laterale sunt poziționate pentru utilizarea cu mâna dreaptă și oferă o apăsare clară, tactilă. Sunt ușor de accesat fără apăsări accidentale în jocul normal, deși poziționarea lor poate necesita o mică adaptare dacă ești obișnuit cu o altă dispunere a butoanelor.
Personalizarea se face prin software-ul online în browser al EPOMAKER, nu printr-o aplicație descărcabilă tradițională. EPOMAKER recomandă un browser bazat pe Chrome, deoarece alte browsere pot avea probleme de compatibilitate.
Abordarea online este comodă pentru că nu ai nimic de instalat, dar poate părea mai puțin șlefuită decât suitele software de desktop consacrate. În opinia noastră, ar trebui să existe și o opțiune de software desktop, în caz că site-ul este indisponibil din orice motiv.
Pentru un mouse orientat spre performanță, lipsa unei aplicații desktop dedicate este unul dintre compromisurile mai notabile. Specificațiile hardware sunt excelente, dar experiența software contează la fel de mult pentru oricine vrea să regleze fin mouse-ul în mod regulat.
Ce găsești în cutie
EPOMAKER include mouse-ul EPOMAKER Carbon X, un dongle wireless de 2,4 GHz, un cablu detașabil USB-A la USB-C și un manual de utilizare multilingv.
Cablul detașabil este util atât pentru încărcare, cât și pentru modul cu cablu. Totuși, nu există spațiu de depozitare integrat pentru dongle, așa că receptorul USB este un mic accesoriu suplimentar de urmărit în deplasări.
Cum se compară
EPOMAKER Carbon X este cel mai ușor dintre cele trei mouse-uri EPOMAKER care împart senzorul PAW3950 și rata de raportare de 8.000 Hz.
| Mouse | Greutate | Senzor | Rata max. de raportare | Display | Dock de încărcare | Ideal pentru |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EPOMAKER Carbon X | ~46 g | PAW3950 | 8.000 Hz | Nu | Nu | Gaming competitiv ultra-ușor |
| EPOMAKER Carbonis | ~50 g | PAW3950 | 8.000 Hz | Da | Nu | Gaming ușor cu statistici pe mouse |
| EPOMAKER NEX Pro | ~65 g | PAW3950 | 8.000 Hz | Nu | Da | Mouse ergonomic confortabil pentru zi cu zi |
EPOMAKER Carbon X este cel mai apropiat de Carbonis în privința senzorului și a performanței wireless, dar este mai ușor, renunță la LCD și folosește o carcasă fagure din fibră de carbon pentru a prioritiza agilitatea. Comparat cu NEX Pro, este mult mai orientat spre esports: mai ușor și cu o senzație de viteză mai mare, dar mai puțin potrivit pentru utilizatorii care vor o formă ergonomică mai mare, un dock sau o capacitate mai mare a bateriei.
Dacă joci în principal shootere competitive și prețuiești greutatea redusă mai presus de orice, Carbon X are cel mai mult sens. Dacă vrei să vezi DPI, rata de raportare, modul de conectare și starea bateriei fără să deschizi software-ul, Carbonis este alegerea mai bună. Dacă vrei un mouse mai confortabil pentru sesiuni lungi și o configurație de încărcare mai curată, NEX Pro rămâne all-rounder-ul mai practic, iar gama mai largă de accesorii de gaming are și alte opțiuni cu care să îl asociezi
Verdictul nostru – Merită cumpărat EPOMAKER Carbon X?
Pe scurt: Da, dacă vrei un mouse esports wireless ușor și rapid și te poți împăca cu software doar în browser.
Ideal pentru: Jucători FPS dreptaci, cu mâini medii, care vor un mouse ușor cu rată de raportare de 8.000 Hz
Nu este ideal pentru: Utilizatori stângaci, jucători care vor un dock, un display pe mouse sau o carcasă complet închisă și oricine are nevoie de o aplicație desktop
Stare actuală: Model de serie, listat la 79,99 $
Nota: 8,5/10
EPOMAKER Carbon X este un mouse esports wireless ultra-ușor și bine țintit, care face bine lucrurile importante. Cântărește aproximativ 46 g, folosește un senzor flagship PAW3950, acceptă rată de raportare de 8.000 Hz și menține latența de 2,4 GHz extrem de scăzută. Carcasa sa fagure din fibră de carbon stă la baza acestui farmec, menținând mouse-ul ușor, dar cu o senzație solidă în utilizare.
Este cel mai potrivit pentru jucători cu mâini medii care vor un mouse ușor pentru jocuri FPS și nu au nimic împotrivă față de un design cu carcasă deschisă. Testele noastre au arătat o autonomie mai bună decât sugerează capacitatea mică de 300 mAh, mouse-ul rezistând peste două săptămâni în utilizare mixtă de zi cu zi.
Dacă vrei mai mult confort, un dock sau o carcasă complet închisă, NEX Pro rămâne opțiunea all-round mai bună. Dacă vrei informații de stare pe mouse, Carbonis este alternativa mai bogată în funcții. Dar dacă prioritatea ta este un mouse esports ușor, rapid și fără complicații, EPOMAKER Carbon X este o opțiune foarte convingătoare în gama EPOMAKER.
Întrebări frecvente
Cât cântărește EPOMAKER Carbon X?
EPOMAKER Carbon X cântărește aproximativ 46 g în recenzia noastră, în timp ce listarea proprie a EPOMAKER rotunjește cifra la circa 50 g. Greutatea este echilibrată în zona de mijloc a mouse-ului și a senzorului, iar carcasa fagure din fibră de carbon se simte încă solidă la presiune.
Acceptă EPOMAKER Carbon X o rată de raportare de 8.000 Hz în mod wireless?
Da, EPOMAKER Carbon X acceptă până la 8.000 Hz prin conexiunea wireless de 2,4 GHz și prin conexiunea USB cu cablu. Valoarea implicită este 1.000 Hz, iar Bluetooth este limitat la 125 Hz.
Cât durează bateria lui EPOMAKER Carbon X?
EPOMAKER Carbon X a rezistat peste două săptămâni cu o singură încărcare în utilizarea noastră mixtă de zi cu zi. Autonomia va fi vizibil mai scurtă la 8.000 Hz decât la valoarea implicită de 1.000 Hz, așa că durata bateriei variază în funcție de rata de raportare și modul de conectare.
Merită cumpărat EPOMAKER Carbon X pentru gaming FPS?
Da, EPOMAKER Carbon X este o alegere solidă pentru jucătorii FPS care vor un mouse ușor, pentru că îmbină o carcasă de 46 g cu senzorul PAW3950, rată de raportare de 8.000 Hz și o latență de 0,4 ms pe 2,4 GHz pentru 79,99 $. Principalele compromisuri sunt carcasa fagure predispusă la praf, cablul împletit rigid și software-ul doar în browser.
Ar trebui să cumpăr EPOMAKER Carbon X, Carbonis sau NEX Pro?
Cumpără EPOMAKER Carbon X dacă greutatea redusă contează cel mai mult, Carbonis dacă vrei un display pe mouse, iar NEX Pro dacă vrei o formă ergonomică mai confortabilă și un dock de încărcare. Toate trei folosesc senzorul PAW3950 și acceptă rată de raportare de 8.000 Hz, așa că alegerea se reduce la greutate, funcții și confortul mâinii.
Întrebări și comentarii
0Fiecare întrebare primește un răspuns. Întreabă înainte de a cumpăra — DaveC și echipa răspunde în decurs de o zi lucrătoare, iar răspunsurile rămân publice pentru a ajuta următorul cititor.
