EPOMAKER Carbon X Review
EPOMAKER Carbon X är en 46 g trådlös esportsmus i kolfiber. Dess PAW3950-sensor, 8 000 Hz polling och tri-lägesanslutning kostar bara 79,99 dollar.
Vad vi gillade
- Ultralätt kropp på 46 g
- Honungskaksskal i kolfiber
- PAW3950-sensor i flaggskeppsklass
- Äkta 8 000 Hz polling
- Mycket låg 2,4 GHz-latens
- Tri-lägesanslutning
Kunde vara bättre
- Honungskaksskalet kan samla damm och skräp
I denna artikel
Vad är EPOMAKER Carbon X?
EPOMAKER Carbon X är en högerhänt trådlös esportsmus med ett perforerat honungskaksskal i kolfiber och en PixArt PAW3950-sensor. Den väger runt 46 g, stöder 400 till 30 000 DPI och pollar i upp till 8 000 Hz över 2,4 GHz eller USB. Den kostar 79,99 dollar.
EPOMAKER har stadigt byggt ut sitt sortiment av spelmöss vid sidan av sina tangentbord, och EPOMAKER Carbon X ligger nära toppen av Carbon-serien. Den följer en välbekant formel: en sensor i flaggskeppsklass, ett extremt lätt skal, höghastighetstrådlöst och ett pris under många etablerade konkurrenter.
För 79,99 dollar riktar sig EPOMAKER Carbon X direkt till tävlingsinriktade spelare som vill ha en lätt och responsiv mus utan att betala flaggskeppspriser. Den här recensionen går igenom design, sensor, polling, anslutning, batteri och programvara så att du kan avgöra om den är värd att köpa. Den är särskilt intressant om du gillade idén med EPOMAKER Carbonis men föredrar en enklare design utan display, fokuserad helt på vikt, spårning och trådlös prestanda.
Till skillnad från EPOMAKER NEX Pro är detta inte en mus som försöker vara en allsidig skrivbordskamrat med laddningsdocka, RGB-belysning och ett större ergonomiskt skal. Carbon X är mycket mer fokuserad. Den vill vara lätt, snabb och precis, och de flesta av dess designval följer av det målet.
Design och konstruktion
EPOMAKER Carbon X använder ett symmetriskt honungskaksskal i kolfiber som mäter 118 × 62,2 × 39,6 mm och väger runt 46 g. Den perforerade designen är central för den ultralätta konstruktionen, medan kolfibermaterialet håller kroppen stabil trots de många öppningarna.
Trots att skalet är symmetriskt är Carbon X i praktiken en högerhänt mus eftersom båda sidoknapparna sitter på vänster sida. Högerhänta spelare får enkel åtkomst till dem, men vänsterhänta användare får inte samma fördel.
Honungskakeöppningarna gör musen lätt att greppa och flytta, och ytan ger bra fäste vid snabba rörelser. Avvägningen är att damm, hår och skräp kan samlas inuti skalet, så den behöver rengöras då och då.
Med sina runt 46 g är EPOMAKER Carbon X exceptionellt lätt. Vikten känns välbalanserad kring mitten av musen och sensorn, vilket håller den kontrollerad vid snabba flicks och ompositioneringar. Trots den perforerade konstruktionen känns skalet stabilt under press snarare än rangligt.
Kolfiberfinishen ger Carbon X ett särpräglat utseende, och avsaknaden av RGB-belysning förstärker dess prestandaförst-perspektiv. Den är designad kring smidighet, precision och låg vikt snarare än visuella effekter vid skrivbordet.
Tekniska specifikationer
EPOMAKER Carbon X kombinerar en PAW3950-sensor, ett 46 g kolfiberskal och tri-lägesanslutning för 79,99 dollar.
| Specifikation | EPOMAKER Carbon X |
|---|---|
| Varumärke | EPOMAKER |
| Modell | Carbon X |
| Typ | Trådlös esports-spelmus |
| Pris | 79,99 dollar |
| Skalmaterial | Kolfiber |
| Skaldesign | Honungskaka / perforerad |
| Form | Symmetriskt skal, högerhänt knapplayout |
| Mått | 118 × 62,2 × 39,6 mm |
| Vikt | Cirka 46 g (EPOMAKER:s produktlista avrundar detta till omkring 50 g) |
| Sensor | PixArt PAW3950 |
| DPI / CPI | 400 till 30 000 |
| DPI-steg | 400, 800, 1 600, 2 400, 3 200, 5 000, 30 000 |
| Spårningshastighet | 750 IPS |
| Acceleration | 50 g |
| Bildfrekvens | 20 000 FPS |
| Lyftavstånd | 0,7 mm, 1 mm eller 2 mm |
| Anslutningslägen | 2,4 GHz trådlöst, Bluetooth, USB-A till USB-C med kabel |
| Pollingfrekvens (2,4 GHz / kabel) | 125 Hz till 8 000 Hz |
| Standardpollingfrekvens | 1 000 Hz |
| Pollingfrekvens (Bluetooth) | 125 Hz |
| Latens med kabel | 0,35 ms |
| Latens 2,4 GHz trådlöst | 0,4 ms |
| Bluetooth-latens | 10 ms |
| Knappar | Fyra programmerbara knappar; vänsterknappen kan inte mappas om |
| Batteri | 300 mAh, laddningsbart |
| Batteritid i test | Mer än två veckor vid blandad vardagsanvändning |
| Laddning / kabelanslutning | USB-A till USB-C |
| Programvara | Webbläsarbaserad onlinemjukvara |
| Rekommenderad webbläsare | Chrome-baserad webbläsare |
| Operativsystem | Windows, macOS, Linux |
| Konsolkompatibilitet | PS4/5, Xbox och Switch (enligt EPOMAKER) |
| I förpackningen | Mus, 2,4 GHz-dongel, avtagbar USB-A till USB-C-kabel, bruksanvisning |
Specifikationerna baseras på EPOMAKER:s officiella produktlista för Carbon X, med batteritid och praktiska observationer från vårt test.
Sensor och prestanda
EPOMAKER har utrustat Carbon X med PixArt:s optiska PAW3950-sensor, en av de mest kapabla sensorerna som för närvarande finns i spelmöss. Den stöder 400 till 30 000 DPI över sju förinställda steg: 400, 800, 1 600, 2 400, 3 200, 5 000 och 30 000 DPI.
Sensorn är klassad för 750 IPS, 50 g acceleration och 20 000 FPS, vilket är mer än tillräckligt för snabba FPS-spel och hög känslighet vid skrivbordsanvändning. Lyftavståndet kan också ställas in på 0,7 mm, 1 mm eller 2 mm, vilket ger dig kontroll över hur sensorn beter sig när du flyttar om musen.
I testet kändes spårningen mjuk och konsekvent genom snabba flicks, kontrollerade spårningsrörelser och snabba riktningsbyten. Det fanns inga tydliga tecken på vinkelrättning, prediktion eller oönskad acceleration vid normal användning.
För de flesta spelare ligger det användbara intervallet långt under de marknadsförda 30 000 DPI. Tävlingsinriktade FPS-spelare föredrar ofta 400, 800 eller 1 600 DPI, medan högre inställningar passar snabb navigering på skrivbordet, strategispel eller mycket högupplösta skärmar.
PAW3950 ger EPOMAKER Carbon X spårningshårdvara som kan tävla med betydligt dyrare möss. Den stora frågan är om EPOMAKER:s form, byggkvalitet och programvara utnyttjar den till fullo, och vid normal spelanvändning är svaret till stor del ja.
Polling och latens
EPOMAKER Carbon X stöder pollingfrekvenser från 125 Hz upp till 8 000 Hz i 2,4 GHz trådlöst läge eller USB-kabelläge. Standard är 1 000 Hz, med sju valbara steg: 125, 250, 500, 1 000, 2 000, 4 000 och 8 000 Hz.
| Anslutningsläge | Pollingfrekvens | Latens | Bäst för |
|---|---|---|---|
| 2,4 GHz trådlöst | 125 Hz till 8 000 Hz (standard 1 000 Hz) | 0,4 ms | Tävlingsspel |
| USB-A till USB-C med kabel | 125 Hz till 8 000 Hz | 0,35 ms | Laddning och reservanvändning |
| Bluetooth | 125 Hz | 10 ms | Sekundära enheter och resor |
EPOMAKER anger latensen med kabel till 0,35 ms, latensen för 2,4 GHz trådlöst till 0,4 ms och Bluetooth-latensen till 10 ms. Dessa siffror placerar 2,4 GHz-anslutningen extremt nära kabelprestanda, vilket är precis vad en tävlingsinriktad trådlös mus behöver.
I praktiken innebär 8 000 Hz att musen rapporterar sin position upp till åtta gånger oftare än en konventionell mus på 1 000 Hz. Det kan få snabba flicks och snabba riktningsbyten att kännas något mer omedelbara, särskilt på skärmar med hög uppdateringsfrekvens.
Under testet märkte vi ingen uppfattbar skillnad i inputlag mellan kabel och 2,4 GHz trådlöst vid normal spelanvändning. 2,4 GHz-anslutningen är den man bör använda för tävlingsspel, medan Bluetooth bättre reserveras för sekundära enheter eller resor.
Fördelen med 8 000 Hz märks mest i tävlingssammanhang och på system som klarar den högre pollingbelastningen. För vardagsarbete, surfning och mindre krävande spel förblir 1 000 Hz den förnuftiga standarden eftersom den balanserar responsivitet mot batteritid och systembelastning.
Populärt just nu
Vad folk köper denna månad
Priser enligt vad som anges i varje butik

GPD WIN 5 (AI Max HX 385 – 32GB_RAM/1TB_NVME) (Raven Black)

MANGMI Pocket Max (Snapdragon 865 – 8GB_RAM/128GB_STORAGE) (Retro GB)
Anslutning och batteri
Carbon X erbjuder tri-lägesanslutning: 2,4 GHz trådlöst, Bluetooth och en USB-A till USB-C-kabel. EPOMAKER säger att detta gör att den fungerar med PS4/5, Xbox och Switch samt Windows, macOS och Linux.
Bluetooth är begränsat till en pollingfrekvens på 125 Hz och cirka 10 ms latens, så det fungerar bäst som ett bekvämlighetsläge för surfplattor, sekundära enheter eller resor. För spel är den medföljande 2,4 GHz-dongeln eller en kabelansluten USB-C-anslutning det bättre valet.
Det inbyggda batteriet är på 300 mAh, vilket låter lite för en trådlös spelmöss. I vår blandade vardagsanvändning höll dock EPOMAKER Carbon X i mer än två veckor innan den behövde laddas, så den är mer praktisk än kapaciteten ensam antyder.
Batteritiden varierar med pollingfrekvens, anslutningsläge och hur intensivt musen används. Vid 8 000 Hz kan du förvänta dig märkbart kortare uthållighet än vid standarden 1 000 Hz, men tvåveckorsresultatet är ett lovande tecken för normal skrivbords- och spelanvändning.
Den avtagbara USB-A till USB-C-kabeln innebär att du kan fortsätta använda Carbon X medan den laddas. Den medföljande flätade kabeln är inte särskilt flexibel och kan släpa något när den är ansluten, så kabelanvändning bör främst ses som ett laddnings- eller reservalternativ snarare än det huvudsakliga sättet att använda musen.
Knappar och programvara
EPOMAKER Carbon X har fyra programmerbara knappar, även om vänster musknapp inte kan tilldelas om. Det räcker för vanliga spelgenvägar, DPI-växling, mediekontroller eller makron, utan att göra musen till en rörig enhet i MMO-stil.
De två sidoknapparna är placerade för högerhänt användning och ger ett distinkt, taktilt tryck. De är lätta att nå utan oavsiktliga tryck vid normal spelanvändning, även om placeringen kan kräva lite tillvänjning om du är van vid en annan knapplayout.
Anpassningen sköts via EPOMAKER:s webbläsarbaserade onlinemjukvara snarare än en traditionell nedladdningsbar applikation. EPOMAKER rekommenderar en Chrome-baserad webbläsare, eftersom andra webbläsare kan ha kompatibilitetsproblem.
Onlineansatsen är praktisk eftersom det inte finns något att installera, men den kan kännas mindre polerad än etablerade skrivbordsprogramsviter. Enligt vår mening borde det finnas ett skrivbordsprogramsalternativ ifall webbplatsen av någon anledning är otillgänglig.
För en prestandafokuserad mus är avsaknaden av en dedikerad skrivbordsapp en av de mer anmärkningsvärda kompromisserna. Hårdvaruspecifikationerna är utmärkta, men programvaruupplevelsen spelar lika stor roll för den som vill finjustera musen regelbundet.
Vad som finns i förpackningen
EPOMAKER inkluderar musen EPOMAKER Carbon X, en 2,4 GHz trådlös dongel, en avtagbar USB-A till USB-C-kabel och en flerspråkig bruksanvisning.
Den avtagbara kabeln är användbar både för laddning och i kabelläge. Det finns dock inget förvaringsutrymme för dongeln i musen, så USB-mottagaren är ännu en liten tillbehörsdel att hålla reda på när du reser.
Hur den står sig i jämförelse
EPOMAKER Carbon X är den lättaste av tre EPOMAKER-möss som delar PAW3950-sensorn och 8 000 Hz polling.
| Mus | Vikt | Sensor | Max polling | Display | Laddningsdocka | Bäst för |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EPOMAKER Carbon X | ~46 g | PAW3950 | 8 000 Hz | Nej | Nej | Ultralätt tävlingsspel |
| EPOMAKER Carbonis | ~50 g | PAW3950 | 8 000 Hz | Ja | Nej | Lättviktsspel med statistik på musen |
| EPOMAKER NEX Pro | ~65 g | PAW3950 | 8 000 Hz | Nej | Ja | Bekväm ergonomisk vardagsmus |
EPOMAKER Carbon X ligger närmast Carbonis i sensor- och trådlös prestanda, men den är lättare, saknar LCD och använder ett honungskaksskal i kolfiber för att prioritera smidighet. Jämfört med NEX Pro är den mycket mer esportsorienterad: lättare och snabbare i känslan, men mindre lämpad för användare som vill ha en större ergonomisk form, en docka eller längre batterikapacitet.
Om du mest spelar tävlingsinriktade skjutspel och värderar låg vikt över allt annat är Carbon X det mest logiska valet. Om du vill se DPI, pollingfrekvens, anslutningsläge och batteristatus utan att öppna programvara är Carbonis det bättre valet. Om du vill ha en bekvämare mus för långa sessioner och en smidigare laddningslösning förblir NEX Pro den mer praktiska allroundern, och det bredare sortimentet av speltillbehör har fler alternativ att kombinera den med
Vårt omdöme – är EPOMAKER Carbon X värd att köpa?
Kort svar: Ja, om du vill ha en lätt, snabb trådlös esportsmus och kan leva med enbart webbläsarbaserad programvara.
Bäst för: Högerhänta FPS-spelare med medelstora händer som vill ha en lätt mus med 8 000 Hz polling
Inte idealisk för: Vänsterhänta användare, spelare som vill ha en docka, en display på musen eller ett helt slutet skal, och alla som behöver en skrivbordsapp
Aktuell status: Butiksmodell, listad till 79,99 dollar
Betyg: 8,5/10
EPOMAKER Carbon X är en fokuserad, ultralätt trådlös esportsmus som får det viktiga rätt. Den väger runt 46 g, använder en PAW3950-sensor i flaggskeppsklass, stöder 8 000 Hz polling och håller 2,4 GHz-latensen extremt låg. Dess honungskaksskal i kolfiber är centralt för den lockelsen och håller musen lätt samtidigt som den känns stabil att använda.
Den passar bäst för spelare med medelstora händer som vill ha en lätt mus för FPS-spel och inte har något emot en öppen skaldesign. Vårt test visade att batteritiden är bättre än den lilla kapaciteten på 300 mAh antyder, med musen som höll i mer än två veckor vid blandad vardagsanvändning.
Om du vill ha mer komfort, en docka eller ett helt slutet skal förblir NEX Pro det bättre allroundalternativet. Om du vill ha statusinformation på musen är Carbonis det mer funktionsrika alternativet. Men om din prioritet är en lätt, snabb och okomplicerad esportsmus är EPOMAKER Carbon X ett mycket lockande alternativ i EPOMAKER:s sortiment.
Vanliga frågor
Hur mycket väger EPOMAKER Carbon X?
EPOMAKER Carbon X väger runt 46 g i vår recension, medan EPOMAKER:s egen produktlista avrundar siffran till omkring 50 g. Vikten är balanserad kring mitten av musen och sensorn, och honungskaksskalet i kolfiber känns fortfarande stabilt under press.
Stöder EPOMAKER Carbon X 8 000 Hz polling trådlöst?
Ja, EPOMAKER Carbon X stöder upp till 8 000 Hz polling över sin 2,4 GHz trådlösa anslutning och över en kabelansluten USB-anslutning. Standard är 1 000 Hz, och Bluetooth är begränsat till 125 Hz.
Hur länge håller EPOMAKER Carbon X:s batteri?
EPOMAKER Carbon X höll i mer än två veckor på en laddning vid vår blandade vardagsanvändning. Uthålligheten blir märkbart kortare vid 8 000 Hz än vid standarden 1 000 Hz, så batteritiden varierar med pollingfrekvens och anslutningsläge.
Är EPOMAKER Carbon X värd att köpa för FPS-spel?
Ja, EPOMAKER Carbon X är ett starkt val för FPS-spelare som vill ha en lätt mus, eftersom den kombinerar ett 46 g skal med PAW3950-sensorn, 8 000 Hz polling och 0,4 ms latens vid 2,4 GHz för 79,99 dollar. Dess främsta kompromisser är det dammbenägna honungskaksskalet, den stela flätade kabeln och den enbart webbläsarbaserade programvaran.
Bör jag köpa EPOMAKER Carbon X, Carbonis eller NEX Pro?
Köp EPOMAKER Carbon X om låg vikt är viktigast, Carbonis om du vill ha en display på musen, och NEX Pro om du vill ha en bekvämare ergonomisk form och en laddningsdocka. Alla tre använder PAW3950-sensorn och stöder 8 000 Hz polling, så valet handlar om vikt, funktioner och handkomfort.
Frågor & kommentarer
0Varje fråga får ett svar. Fråga innan du köper — DaveC och teamet svarar inom en arbetsdag, och svaren förblir offentliga så de hjälper nästa läsare också.
