Artimiausiais mėnesiais „Oculink” matysime vis dažniau, nes ji bus įdiegta naujos kartos nešiojamuosiuose žaidimų kompiuteriuose. Tačiau kas yra „Oculink”?
Sparčiai besivystančiame kompiuterijos pasaulyje jungiamumo pažanga atlieka lemiamą vaidmenį formuojant aparatinės įrangos komponentų efektyvumą ir našumą. Kalbant apie grafikos kortelių jungiamumą, ši technologija tapo novatorišku sprendimu, turinčiu daug pranašumų, palyginti su tradiciniais metodais. Pasitelkus PCIe (Peripheral Component Interconnect Express) technologijos galią, ji iš esmės pakeitė grafikos plokščių prijungimo būdą. Šiame straipsnyje gilinsimės į „Oculink” subtilybes, nagrinėsime jo funkcionalumą, privalumus ir technines specifikacijas, pabrėždami jo pranašumą prieš kitus metodus, pavyzdžiui, USB 4.
Supratimas apie „Oculink
„Oculink” – tai pažangiausia sparčioji sąsaja, specialiai sukurta grafikos plokštėms prijungti prie pagrindinių įrenginių, pvz., pagrindinių plokščių ar išorinių korpusų. Pirmaujančių technologijų bendrovių sukurta „Oculink”, pasižyminti išskirtiniu našumu ir universalumu, įžengė į naują grafikos plokščių ryšio erą. Skirtingai nei įprasti metodai, jis naudoja PCIe technologijos galią, todėl užtikrina žaibišką duomenų perdavimo spartą ir palaiko kelias duomenų perdavimo linijas, kad padidėtų duomenų srauto pralaidumas.
Didelis duomenų perdavimo greitis
Nepaprastą „Oculink” našumą rodo duomenų perdavimo greitis. Naudojant „PCIe Gen 4.0” arba „Gen 5.0” protokolą (priklausomai nuo versijos), pasiekiama neprilygstama sparta. Naudojant 4.0 kartos atmintinę palaikoma iki 16 gigatransferių per sekundę (GT/s) duomenų perdavimo sparta kiekvienoje juostoje. „Gen 5.0” versija yra dar pažangesnė, nes pasiekia iki 32 GT/s greitį kiekvienoje juostoje. Tokia įspūdinga sparta leidžia greitai ir sklandžiai apdoroti didžiulius duomenų kiekius, todėl pagerėja sistemos našumas ir sumažėja vėlavimas.
Didesnis pralaidumas ir mastelio keitimas
„Oculink” naudojama PCIe technologija suteikia didesnį duomenų srauto pralaidumą ir mastelį. „Oculink”, turėdama kelias linijas, gali vienu metu perduoti duomenis, todėl efektyviai išnaudojamas turimas dažnių juostos plotis. Dėl tokio mastelio jis idealiai tinka aukščiausios klasės vaizdo plokštėms, kurioms reikia didelio duomenų pralaidumo tokioms užduotims kaip žaidimai, atvaizdavimas ar dirbtinio intelekto programos. Be to, galimybė palaikyti kelias grafikos plokštes, pavyzdžiui, SLI (Scalable Link Interface) arba „CrossFire”, dar labiau padidina jos patrauklumą entuziastams, siekiantiems maksimalaus našumo.
Galingas ir kompaktiškas formatas
„Oculink” yra kompaktiškos formos, todėl tai patrauklus sprendimas sistemoms, kuriose yra mažai vietos, arba kompaktiškiems kompiuteriams. Palyginti su kitomis jungčių galimybėmis, pavyzdžiui, „USB 4”, ji užtikrina racionalesnį ir efektyvesnį ryšį su vaizdo plokštėmis, o efektyvusis 63 Gb/s pralaidumas yra 63 Gb/s. USB 4, nors ir universali, užtikrina iki 40 Gb/s efektyvų pralaidumą, yra skirta įvairiems įrenginiams ir neskiria tiek dėmesio vaizdo plokščių jungtims, kiek „Oculink”. Kompaktiškas dizainas pagerina sistemos oro srautą ir leidžia lanksčiau konfigūruoti aparatinę įrangą.
Efektyvus energijos valdymas
Dar vienas svarbus „Oculink” privalumas – pažangios energijos valdymo galimybės. Ji išmaniai reguliuoja energijos suvartojimą pagal grafikos plokštės darbo krūvį ir taip optimizuoja energijos vartojimo efektyvumą. Ši funkcija ne tik sumažina bendrą energijos suvartojimą, bet ir šilumos išsiskyrimą, todėl sistema yra vėsesnė ir efektyviau naudoja energiją. Priešingai, USB 4 neturi grafikos plokštei būdingų detalių galios valdymo galimybių, todėl gali būti naudojamas neoptimalus energijos naudojimas.
Ateities suderinamumas
„Oculink” sukurta taip, kad būtų atgal suderinama su ankstesnių kartų PCIe, todėl užtikrinamas suderinamumas su įvairiais įrenginiais. Dėl šio atgalinio suderinamumo naudotojai gali sklandžiai prijungti naujas vaizdo plokštes prie esamų PCIe lizdų, nereikalaudami didelių techninės įrangos atnaujinimų. Be to, „Oculink” palaikomos naujausios PCIe versijos užtikrina suderinamumą su būsimomis vaizdo plokščių versijomis, apsaugo investicijas ir užtikrina ilgesnį ryšio sprendimo tarnavimo laiką.
Kokie produktai palaiko „Oculink”?
2023 m. produktai iš karto palaikys „Oculink”. Pirmauja nešiojamųjų žaidimų kompiuterių gamintojai GPD, kurių WIN MAX 2 2023, Win 4 (7840U) ir Win Mini produktai turi specialų prievadą.
Be to, GPD taip pat išleis GPD G1– jungtinę prijungimo stotelę ir vaizdo plokštę su „Oculink” prievadu. „AMD Ryzen RX 7600M XT” GPU bus tiesiogiai prijungtas prie GPD delninio kompiuterio ir užtikrins spartų duomenų perdavimą žaidimams.
GPD G1 prijungimo stotelėje yra ne tik sparčioji grafikos jungtis, bet ir USB4 ir USB 3.2 prievadai, greitaeigis SD 4.0 kortelių skaitytuvas, HDMI 2.1 ir „DisplayPort 1.4a”, kuriais galima prijungti iki trijų monitorių.
Išvada
„Oculink” keičia grafikos plokščių jungiamumo sritį dėl itin spartaus duomenų perdavimo greičio, didesnio pralaidumo, kompaktiškos formos, efektyvaus energijos valdymo ir suderinamumo ateityje. Palyginti su alternatyviais metodais, pavyzdžiui, „USB 4”, jis užtikrina vaizdo plokščių reikalavimams skirtą našumą, todėl yra geriausias pasirinkimas entuziastams ir profesionalams, siekiantiems aukščiausio našumo ir patikimumo. Tobulėjant technologijoms, ji ir toliau išlieka pirmaujanti, keisdama grafikos plokščių ryšio būdus ir suteikdama išskirtinę patirtį kompiuterijos pasaulyje.