Pod koniec zeszłego tygodnia producent handheldów do gier retro ANBERNIC złożył patent na coś, co wydaje się być ich najnowszym i nadchodzącym handheldem. Specjalne podziękowania dla użytkownika discorda NOirBRight za zwrócenie naszej uwagi na te zrzuty ekranu.
Czy ANBERNIC tworzy handhelda z systemem WINDOWS?
Chociaż nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia, od jakiegoś czasu krążą plotki o potencjalnym wejściu ANBERNIC na rynek urządzeń z systemem Windows. Nie ma jednak żadnych informacji od przedstawicieli ANBERNIC.
Plotki te krążą mniej więcej tak długo, jak długo scena handheldów jest w pełni świadoma istnienia urządzeń takich jak GPD WIN 3 i Steam Deck. Wielu uważa, że próba stworzenia handhelda opartego na systemie Windows jest w pewnym sensie nieunikniona.
Urządzenie przenośne oparte na systemie Windows byłoby wyraźnym odejściem od urządzeń przenośnych opartych na systemie Linux (a teraz Android), do których firma jest przyzwyczajona. Zapewnia bezprecedensową swobodę w sposobie korzystania z urządzenia przez użytkownika końcowego.
Zdjęcia ANBERNIC Windows Handheld
Patent na nowy handheld został złożony przez ANBERNIC 14 stycznia 2022 roku. Obrazy urządzenia pojawią się wkrótce, a my przeanalizujemy to, co widzimy bardziej szczegółowo. Niestety, nie wspomniano o żadnych specyfikacjach, więc nie jesteśmy w stanie potwierdzić, czy handheld jest urządzeniem „low-spec” czy „high-spec” w tym momencie.
Przód urządzenia
Przednia część handhelda przypomina prawie każdy handheld do gier wprowadzony na rynek w ciągu ostatnich kilku lat. Wyposażony w ten sam podwójny analogowy układ ABXY/D-Pad, który można zobaczyć w urządzeniach takich jak AYA NEO 2021, RG351MP i wielu innych.
Szereg cech na froncie tego urządzenia natychmiast identyfikuje je jako model ANBERNIC. Od ramek z logo, które wyraźnie pokazują markę ANBERINC, po przyciski uruchamiania i wyboru, które są bardzo podobne do tych, które można znaleźć w urządzeniach RG351. Jest bardzo jasne, przez kogo został zaprojektowany.
Dwa inne dodatki do zwykłego zestawu wejść to coś, co wydaje się być klawiszem HOME, znajdującym się tuż pod D-padem. I coś, co wydaje się być klawiszem WINDOWS, obecnym pod klawiszami ABYX. Ponieważ obecne są zarówno klawisze Windows, jak i Home, spodziewamy się, że urządzenie będzie wyposażone w ekran dotykowy.
Tył urządzenia
Tył urządzenia jest stosunkowo jałowy, z wyjątkiem obecności otworu wentylacyjnego. Wskazuje, że urządzenie jest aktywnie chłodzone, podobnie jak RG552.
Urządzenie Top
Wydaje się, że ANBERNIC przyjął układ przycisków na ramieniu obecny w większości nowoczesnych kontrolerów do gier. Wprawdzie urządzenie jest przez to nieco grubsze, ale jest to lepsze rozwiązanie, ponieważ w naturalny sposób prowadzi do bardziej ergonomicznej konstrukcji.
W górnej części urządzenia znajduje się otwór wylotowy, który współpracuje z wlotem powietrza z tyłu urządzenia.
Wreszcie, na górze urządzenia znajdują się trzy interfejsy. Są to sprzętowy przycisk resetowania (nietypowy, jeśli urządzenie ma przycisk zasilania), jakaś forma portu USB typu A. I port USB typu C oznaczony jako „DC/OTG”, prawdopodobnie używany zarówno do ładowania, jak i innych połączeń przewodowych.
Dół urządzenia
Dolna część windowsowego handhelda ANBERNIC jest również stosunkowo jałowa, z tylko dwiema funkcjami, na które warto zwrócić uwagę.
Pierwszą z tych funkcji jest gniazdo audio 3,5 mm. Umożliwia podłączenie wybranych słuchawek.
Drugim są dwa otwory wentylacyjne głośników na każdej krawędzi urządzenia. Miejmy nadzieję, że wyjście stereo jest obsługiwane.
Po prawej stronie gniazda audio znajduje się również tajemnicza czarna kropka, która wydaje się być mikrofonem.
Urządzenie lewe
Lewa strona urządzenia ujawnia nam zarówno klawisze głośności, jak i klawisze zasilania. Poza tym nie ma tu wiele więcej.
Boczny profil urządzenia pozwala nam jednak lepiej zrozumieć jego ergonomię. Guziki na ramionach ustępują miejsca wygodnemu rowkowi, w którym palce będą mogły odpocząć.
Ogólnie rzecz biorąc, urządzenie to powinno być znacznie wygodniejsze podczas dłuższych sesji grania niż poprzednie urządzenia ANBERNIC.
Prawo urządzenia
Prawa strona urządzenia wskazuje, że ANBERNIC wziął wskazówki od innych producentów handheldów.
Przełącznik wskazujący możliwość przełączania między trybami myszy i gamepada jest obecny. Podobnie jak Switch znaleziony w GPD WIN 3.
Dostępny jest również przycisk z ikoną klawiatury. Prawdopodobnie do wyświetlania klawiatury ekranowej. Podobny do przycisku znajdującego się na AYA NEO 2021 Pro i OneXPlayer. To prawie na pewno potwierdza, że urządzenie ma być wyposażone w ekran dotykowy.
Podsumowanie
Co sądzisz o tym projekcie? Uważamy, że to jasne, że ANBERNIC bierze właściwe wskazówki od swoich konkurentów w tej dziedzinie.
Kolejną kwestią jest to, na jaki rynek ANBERNIC kieruje ten model. Czy spodziewasz się, że będą bezpośrednio próbować konkurować z GPD, One-Netbook i AYANEO, wprowadzając na rynek urządzenie o wysokiej specyfikacji? A może zamierzają celować w stosunkowo niewykorzystany rynek budżetowy dla handheldów z systemem Windows?
Cokolwiek z tego wyniknie, z pewnością chętnie to zobaczymy!